ینبوع دوم:ساقیه اول: در فضیلت قرآن است

ینبوع دویم: در بیان فضیلت قرآن و حامل آن و بعضی از فضایل آیات و سُوَر است

ساقیه اول: در فضیلت قرآن است

از حضرت رسول صلی الله علیه و آله منقول است که: هرگاه مُلتَبِس و مُشتبه شود بر شما فتنه ها مانند پاره های شب تار، پس بر شما باد به قرآن. به درستی که قرآن شفاعت کننده ای است که شفاعتش را قبول می کنند. و باهر که مجادله نماید و حجت بر او تمام کند تصدیقش می نمایند. و هر که آن را پیشوای خود گرداند او را به بهشت می رساند. و هر که آن را به پشت سر اندازد و به آن عمل ننماید او را به سوی جهنم می‌راند. راهنمایی است که به بهترین راهها دلالت می کند و کتابی است که در آن تفصیل و بیان جمیع احکام هست. آن را ظاهری است و باطنی است. ظاهرش احکام الهی است و باطنش علوم نامتناهی است.

ظاهرش خوشاینده است و باطنش عمیق است. آن را نجوم و کواکب هستند که بر احکام الهی دلیل اند. و بر آن نجوم، نجوم دیگرهستند که مردم را به آن احکام می رسانند (یعنی ائمه معصومین صلوات الله علیهم که علم قرآن نزد ایشان است). عجایب قرآن را احصا نمی توان نمود و غرایب آن هرگز کهنه نمی شود. در آن چراغهای هدایت افروخته است و انوار حکمت از آن ظاهر است. راهنماست به سوی آمرزش گناهان، کسی را که از آن بیابد اوصاف آمرزش را.

پس باید که هر کس دیده خود را در قرآن به جولان درآورد و دیده دل خود را برای مطالعه انوار آن بگشاید تا از هلاکت نجات یابد و از ورطه های ضلالت خلاص شود. به درستی که تفکر نمودن موجب زندگانی دلهای بیناست و در تاریکی های جهالت نور تفکر راهنماست. پس نیکو خود را خلاص کنید و در فتنه ها خود را مگذارید.

و در حدیث دیگر فرمود که: قرآن هادی است در ضلالت، و بیان کننده است در کوری جهالت، و دست گیرنده است در لغزشها، و نور است در ظلمتها، و ظاهر کننده بدعتهاست، و نگاهدارنده از مهالک است، و در گمراهیها راهنماست، و بیان کننده فتنه هاست، و رساننده است از دنیا به آخرت. و کمال دین شما در قرآن است و هیچ کس از آن عدول ننمود مگر به سوی آتش.

و حضرت صادق علیه السلام فرمود که: خداوند عزیز جبار کتاب خود را به سوی شما فرستاده است. راستگویی است که به وعده های خود وفا می نماید و مشتمل است براحوال و اخبار شما و اخبار گذشته ها و اخبار آینده ها و اخبار آسمان و زمین. اگر آن کسی که علمش را می داند شما را خبر دهد به آنچه در قرآن است از اخبار غیب و علوم بی انتها، تعجب خواهید کرد.

و به اسانید متواتره از حضرت رسول صلی الله علیه و آله منقول است که فرمود که: از میان شما می روم و دو چیز عظیم در میان شما می گذارم: یکی کتاب خدا که ریسمانی است آویخته از آسمان به زمین، و دیگری عترت و اهل بیت من. بس ببینید که با ایشان چگونه سلوک خواهید کرد و حرمت ایشان را چون خواهید داشت.

 

برگرفته از کتاب عین الحیات علامه مجلسی ره

خواندن 3844 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.