مردان بزرگ شيعه كه به علامه مجلسى ميپيوندند

ملّا صالح از «آمنه بيگم» همسر دانشمند خود داراى شش پسر دانشمند و فقيه و اديب‏  و يك دختر فاضله شد، و از آنها نيز نواده‏گان بزرگى بوجود آمدند كه بعضى از آنها از برازنده ‏ترين فقها و دانشمندان شيعه ميباشند. مانند استاد كل آقا محمد باقر وحيد بهبهانى، و آقا محمد على كرمانشاهى فرزند نابغه او و ساير رجال بزرگ اين دودمان، و مانند فقيه نامى سيد على صاحب رياض و فرزندان عالى قدر او آقا سيد محمد مجاهد و آقا سيد مهدى طباطبائى، و مانند خاندان «شهرستانى» و رجال بزرگ اينان مانند مرحوم سيد محمد حسين و ميرزا جعفر شهرستانى كه هر كدام در عصر خود از مراجع و رؤساى دينى و فقهاى طراز اول شيعه بوده‏ اند.
و امروز هم حضرت آيت اللَّه العظمى آقاى بروجردى زعيم بزرگ عالم تشيّع كه با همان شخصيت و دانش و تقوى و مرجعيت علّامه مجلسى، بلكه با علم و فقه و نفوذى بيشتر، و رياست و اهميت و جامعيتى زيادتر، زعامت و پيشوائى شيعيان جهان را بعهده دارند، نيز از نواده ‏گان دخترى مجلسى اول و خواهرزاده علّامه مجلسى دوم مؤلف «بحار الأنوار» ميباشند، و بوسيله تنها دختر ملّا صالح مازندرانى و «آمنه بيگم» بمرحوم مجلسى نسبت ميرسانند.
و لذا حضرتش نيز مانند علّامه بحر العلوم عموى جدشان و ديگر مفاخر خاندان خود و نواده‏گان دخترى ملّا صالح، در تقريرات و تأليفات خودشان از مجلسى اول به «جدّ» و از مجلسى دوم مؤلف بحار الأنوار به «دائى» تعبير ميكنند «1»
بارى تعالى سايه بلند پايه‏اش را بر سر كافه مسلمانان خصوصا شيعيان جهان و بالاخص حوزه‏هاى علمى و دينى شيعه همچنان برقرار بدارد، و جامعه شيعه و حوزه روحانيت ما را كه بوجود ذيجودش باقى است در كنف مرحمت خود حفظ كند.

پی نوشت:

1- چگونگى اين نسبت را نويسنده در كتاب« وحيد بهبهانى» و كتاب مستقلى بنام« آيت اللَّه بروجردى» كه شرح حال و آثار وجودى حضرت آيت اللَّه العظمى است، بتفصيل نوشته‏ام. اميد است كتاب اخير بزودى بضميمه چاپ دوم كتاب نخست يا مستقلا چاپ شود و مورد استفاده عموم مسلمانان قرار گيرد» اين قسمت را عينا تقريبا يكماه و نيم قبل از رحلت مرحوم آيت اللَّه بروجردى نوشته و در اين چاپ نيز همچنان گذاشتم، دريغا كه طولى نكشيد عالم اسلام رهبرى عاليقدر مانند« آيت اللَّه بروجردى» از دست داد، و حوزه‏هاى شيعه و بالاخص حوزه علميه قم را تا ابد از مرگ وى اندوهناك كرد. كتابى را كه در اينجا وعده داده‏ام، بعد از رحلت آن مرحوم بنام« شرح زندگانى آيت اللَّه بروجردى» كه نخستين كتاب در باره آن مرحوم است براى چهلم آن مرد بزرگ منتشر ساختم خوانندگان بآن كتاب مراجعه بفرمايند.
منابع:

مهدى موعود عليه السلام، علي دواني‏ :انتشارات اسلاميه‏ :مقدمه، ص: 57

خواندن 4222 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.