باب هفتم: آداب حمام رفتن. شستن سر و بدن و دارو کشیدن / فصل اوّل:فضیلت حمام

منقول است که عمر گفت: بد خانه ای است حمام، عورت را ظاهر می کند و پرده را می درد. امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: نیکو خانه ای است حمام، جهنّم را به یاد می آورد و جرک را از بدن می برد.

از امام موسی کاظم علیه السلام منقول است: حمام یک روز در میان، گوشت بدن را زیاد می کند و هر روز رفتن، پیه گرده ها را می گدازد و بدن را لاغر می کند.

از سلیمان جعفری منقول است که گفت: بیمار شدم تا آن که گوشتم همه تحلیل رفت، به خدمت امام رضاعلیه السلام رفتم، فرمود: می خواهی گوشت بدنت برگردد؟ گفتم: بلی. فرمود: یک روز نه یک روز به حمام برو، که گوشت بدنت عود می کند و زینهار که هر روز مرو، که باعث مرض سل می شود.

در حدیث دیگر فرمود: کسی که خواهد فربه شود، یک روز به حمام برود و یک روز نرود، و کسی که گوشت زیاد داشته باشد و خواهد که لاغر شود، هر روز به حمام برود.

از امام محمّد باقرعلیه السلام منقول است: بهترین دواهای شماحقنه و حجامت کردن و دوا در بینی چکانیدن و حمام است.

در روایت دیگر وارد شده است که هرکه ایمان به خدا و روز قیامت داشته باشد، باید که زنش را به حمام نفرستد و علما تاویل کرده اند به دو وجه، اوّل این که این در بلادی است که در آن بلاد به اعتبار گرمی هوا احتیاج ندارند زنان به حمام رفتن، دوم آن که مراد آن است که زن خود را رخصت دهد که برای سیر کردن به حمام ها رود.

 

برگرفته از کتاب حلیه المتقین علامه مجلسی ره

خواندن 5579 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.