ساقیه پنجم: در کیفیت ختم قرآن است

به سند معتبرمنقول است که: شخصی به خدمت حضرت امام جعفر صادق صلوات الله علیه عرض نمود که: من در یک شب قرآن را ختم می کنم. حضرت فرمود که: مرا خوش نمی آید که در کمتر از یک ماه ختم کنی.

و به سند معتبر منقول است که: ابوبصیر به خدمت حضرت صادق علیه السلام عرض نمود که: من قرآن را در یک شب ختم کنم؟ فرمود که: نه. گفت: در دو شب؟ فرمود که: نه.

تا به شش شب رسانید. حضرت اشاره فرمودند که: بلی. بعد از آن فرمودند که: جمعی که پیش از شما بودند قرآن را در یک ماه و کمتر ختم می کردند. به درستی که قرآن را تند نمی باید خواند به نحوی که حروفش گم شوند در یکدیگر. ولیکن به ترتیل می باید خواند. و چون به آیه ای گذری که در آن یاد بهشت باشد توقف کن و از خدا بهشت را سؤال کن. و چون به آیه ای گذری که در آن ذکر آتش باشد توقف کن و استعاذه کن به خدا از آتش جهنم. پس ابوبصیر پرسید که: در ماه رمضان در یک شب ختم بکنم؟ فرمود که: نه. پرسید که: در دو شب ختم بکنم؟ فرمود که: نه. پرسید که: در سه شب ختم بکنم. اشاره فرمود که: بلی. ماه رمضان را حق و حرمت دیگر هست که ماههای دیگر به آن شباهت ندارند. در آن ماه نماز بسیار بکن.

و به سند معتبر دیگر منقول است که: از آن حضرت سؤال نمودند که در چند روز قرآن را ختم می کنیم؟ فرمود که: پنج قسمت کنید، یا هفت قسمت. و نزد من قرآنی هست که دوازده قسمت کرده اند.

و علی پن المغیره به خدمت حضرت صادق صلواتالله علیه عرض نمود که: پدرم از جدت سؤال نموده بود از ختم کردن قرآن در هر شب. حضرت فرموده بودند که: بلی؛ و پدرم در ماه مبارک رمضان چهل ختم می کرد. و من گاهی چهل ختم می کنم و گاهی زیاده و گاهی کمتر، به قدر آنچه فراغ و مجال داشته باشم. پس چون روز فطر می شود یک ختم را از برای حضرت رسول صلی الله علیه و آله قرار می دهم، و یکی را از برای حضرت امیر المؤمنین، و یکی از برای حضرت فاطمه، و دیگر از برای هر یک از ائمه یکی، و یکی از برای شما. و تا حال پیوسته چنین کرده ام. چه ثواب از برای من خواهد بود به سبب این عمل؟ حضرت فرمود که: خدا به سبب این عمل چنین خواهد کرد که در قیامت تو با ایشان باشی. راوی گفت: الله اکبر! چنین ثوابی برای من خواهد بود؟ حضرت سه مرتبه فرمود که: بلی.

 

برگرفته از کتاب عین الحیات علامه مجلسی ره

خواندن 4117 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.