جمعه, ۲۸ آذر ۱۳۹۳

 
منوی اصلی
لیست نرم افزار موبایل
آمار
اعضا : 2173
محتوا : 77
بازدیدکنندگان : 140167
حاضرین در سایت
ما 15 مهمان آنلاین داریم
تحصيل مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

گامهاي بعدي تحصيل و دانش را تحت نظر پدرش استوارتر برداشت و پس ‍ از آن با استادان بزرگ حوزه اصفهان آشنا شد و به راهنمايي پدرش به درس ‍ علامه مولا عبدالله شوشتري (يکي از علماي بزرگ حوزه اصفهان ) راه يافت .
علامه مولا عبدالله شوشتري از تربيت يافتگان حوزه نجف بود که پس از طي مراحل عالي علمي به اصفهان مهاجرت و در آنجا اقامت کرده بود. محمد تقي سالها همراه اين استاد بود و فقه ، حديث ، اصول فقه ، کلام و تفسير را نزد وي آموخت و تحصيل علم حديث و روايت را بيشتر مديون او بود. خود سالها بعد در اين باره مي نويسد:او بزرگ استاد ما و بزرگ استاد شيعه در عصر خويش بود. وي علامه اي محقق و دقيق و زاهدي عابد و باورع بود. بيشتر مطالب اين کتاب (روضه المتقين که کتابي روايي است ) از افادات اوست ...
مي توان گفت که نشر فقه و حديث در آن دوان در اصفهان به وسيله او صورت گرفت .

پس از وفات استاد در سال 1021 ق . نزد فرزند او مولا حسنعلي شوشتري ، که او نيز از علماي برجسته و استاد بسياري از مشاهير حوزه اصفهان بود، به تحصيل پرداخت .
همزمان دوران تحصيل نزد علامه عبدالله شوشتري به درس دانشور ديگري راه يافت و در نفس و وجود خويش سفري را آغاز نمود. اين سير انفسي به راهنمايي سالک و عارفي وارسته ، فقيه و محدث بزرگ شيخ بهايي آغاز شد.از سالهاي آغازين تحصيل ، نسبت به عرفان جذبه اي شديد در محمد تقي وجود داشت حس مي کرد که فقه اصول و علوم متداول مدرسه اي عطش ‍ جانش را فرو نمي نشاند. شايد در سنين بلوغ اين احساس در او شکل گرفته بود. اما همان گونه که مقتضاي اين سنين است آن احساس مبهم و درک خام را نمي توانست براي خود تبيين کند و با ديگران به وضوح درباره اش سخن بگويد اما اينکه چه کند و از کجا آغاز کند؟ براي به مراتب مجهولتر بود. ولي پس از آشنايي با شيخ بهايي و حضور در درس وي گمشده خود را يافت .
بهاء الدين محمد عاملي ، معروف به شيخ بهايي در آن زمان از اساتيد شاخص و برجسته حوزه اصفهان به شمار مي رفت . جامعيت او در علوم مختلف شگفت آور بود، به طوري که بر بيشتر علوم متداول تسلط داشت و در آنها صاحب تاليف بود. مجلسي بعدها درباره اين استادش مي نويسد: او بلند مرتبه و والا مقام بود و حافظه اي سرشار داشت . من کسي را مانند او در کثرت علوم و وفور فضل و بلندي مرتبه نديده ام.

تواضع و آزادمنشي او در برابر شاگردان خويش ، حتي کساني چون محمد تقي جوان ، بر جذابيت و محبوبيت او نزد محمد تقي افزوده بود. محمد تقي مجلسي خود نقل مي کند آن هنگام که هنوز بالغ نشده بود در درس ‍ شيخ بر او اشکالي علمي وارد کرد و شيخ نيز پس از آنکه گفتار محمد تقي را حق يافت از نظر خود دست برداشت و آن سخن را تاييد کرد.

آنچه که محمد تقي مجلسي را بيش از همه مجذوب شيخ بهايي کرده بود، علاوه بر تسلط او بر علوم شرعي ، سير و سلوک روحاني و زهد و قناعت آن عارف و فقيه پرآوازه بود. از اين رو همراهي محمد تقي مجلسي با شيخ از ابتداي دوران تحصيل - از سنين نوجواني - تا اواخر عمر شيخ ادامه داشت .

وي علاوه بر آن از مجلس درس علماي ديگري همچون ميرفندرسکي ، قاضي ابوالسرور، امير اسحاق استر آبادي ، شيخ عبدالله بن جابر عاملي (پسر عمه اش ) ملا محمد قاسم عاملي (دايي اش ) نيز بهره برده است .

 

افزودن نظر


کد امنیتی
Refresh

 
 
Powered by Ghaemiyeh